מה זה שגיאה 503 בוורדפרס ואיך מטפלים בזה?

אם גם אתם נתקלתם בשגיאה 503 Service Unavailable בוורדפרס ולא הצלחתם לאתר את מקור הבעיה – אתם בוודאי יודעים כמה זה מתסכל. בדומה לשגיאה 403 הבעיה העיקרית עם שגיאה 503 היא שהיא לא נותנת לנו שום אינדיקציה לגבי מקור הבעיה, או מה שגורם לה – ומי שלא יודע איך להתגבר עליה, ימצא את עצמו בבעיה.

במאמר זה, נסקור מספר שיטות שיכולות לעזור לכם להתגבר על הבעיה ולתקן את שגיאה 503.

כמה מילים לפני שאתם ניגשים לבעיה. חשוב מאוד לפני כל פעולה באתר לבצע גיבוי מלא של האתר! רק לאחר מכן ניתן לגשת לבעייה, אם אתם לא בטוחים לגבי אופן בפעולה של הגיבוי, אני ממליץ לפני למתכנת וורדפרס פרילאנס ליעוץ קצר לגבי איך מבצעים גיבוי, בכל אחסון ושרת זה שונה קצת.

 

עכשיו אפשר להמשיך.

לפני שנגיע לפתרונות, נתחיל בכך שנבין מה גורם לשגיאת 503 Service Unavailable בוורדפרס 

כל החברות שמספקות שירותי אחסון לאתרי וורדפרס, מציעות כמות משאבים קבועה (ומוגבלת) לכל חשבון. כאשר מדובר בחברות המציעות שירותי אחסון שיתופי, השירות מוגבל אף יותר, כך ששימוש מסיבי במשאבים עלול לגרום לתקלות.

שגיאה 503 service unavailable מתרחשת כאשר השרת שלכם לא מצליח לקבל תגובה מה-PHP script. תסריט הPHP הזה יכול להיות פלאגין של וורדפרס, תבנית או השלמה אוטומטית של קוד שלא נכתב כראוי.

במידה והשגיאה מתרחשת בעקבות עומס, קפיצה בשרת או התקפת מניעת שירות (DDoS), היא תעלם לעיתים מלבדה לאחר כמה דקות.

מצד שני, במידה ומופיעה לכם שגיאה 503 service unavailable שמקורה בקוד לא תקין באתר שלכם, היא תמשיך להופיע עד שתמצאו את הקוד הסורר ותנטרלו אותו.

עכשיו, כשהבנו מה היא שגיאה 503 ומה יכול לגרום לה לקרות, הגיעו הזמן להציג מספר פתרונות

כדי להבין את השיטה והדרך לפתרון, אפשר לדמות את שגיאה 503 service unavailable לפקק שקפץ בארון החשמל. הדבר הראשון שאנחנו עושים כשאין לנו פתאום חשמל בבית, זה לגשת לארון החשמל, להוריד את כל הפקקים, ואז להתחיל להרים אחד אחד, עד שנגלה את הפקק הסורר שגורם לקפיצה. פעולת "פסילה" דומה נעשה גם כאן – כאשר אנחנו נתקלים בשגיאה 503 service unavailable, הדבר הראשון שנרצה לעשות זה לכבות את כל תסריטי ה-PHP (הלא חיוניים כמובן) כולל הפלאגינים (שהם גם תסריטי PHP) עד שנגלה את האחד שגורם לבעיה.

שגיאה 503 service unavailable משמעה שלא תוכלו להתחבר ללוח הבקרה של אתר הוורדפרס שלכם, והפתרון לבעיה זו היא לעשות את זה עם FTP client או מנהל הקבצים ב-cPanel. ברגע שעשיתם את זה, לכו ל-/wp-content/ folder ושנו את השם של תיקיית הפלאגינים ל-plugins-old.

הפעולה הבאה שתצטרכו לעשות, זה ליצור תיקייה חדשה לפלאגינים. אחרי שפתחתם תיקייה חדשה, נסו להיכנס לאתר הוורדפרס שלכם ולראות אם התקלה נפתרה. אם אכן זה המצב, המשמעות היא שהגורם לתקלה היה פלאגין תקול שהותקן באתר. כדי למצוא את הפלאגין הספציפי שגרם לבעיה, תצטרכו להחליף חזרה ל- FTP client או מנהל הקבצים ב-cPanel. השלב הבא, יהיה ללכת ל-/wp-content/ folder ולמחוק את תיקיית הפלאגינים הריקה.

זוכרים את תיקיית ה-plugins-old שפתחתם? עכשיו חזרו אליה ושנו לה את השם ל-plugins. הפעולה הזו תחזיר אל הוורדפרס שלכם את כל הפלאגינים שהתקנתם בו, אבל שימו לב – הפלאגינים יהיו מותקנים, אך לא פעילים.

אחרי שעשיתם את זה, כנסו ללוח הבקרה ולדף הפלאגינים. זוכרים את לוח החשמל? הדליקו את הפלאגינים אחד אחרי השני, ואחרי כל פלאגין שאתם מדליקים, ודאו שאתם סורקים מספר דפים באתר שלכם שבחרתם באקראי – המשיכו לעשות את זה, עד שתמצאו איפה מותקן הפלאגין שגורם לתקלה.

אם הבעיה נפתרה, אתם יכולים לוותר על הצעדים הבאים שנציג בהמשך הכתבה. אם ניסיתם את הפתרונות שהזכרנו כאן והבעיה לא נפתרה – אתם מוזמנים להמשיך איתנו לפתרונות האפשריים הבאים.

העברת וורדפרס לתבנית ברירת מחדל 

אם כיבוי של הפלאגינים עדיין לא פתר את הבעיה, הצעד הבא שלכם בניסיון לאתר את השגיאה יהיה העברה של וורדפרס לתבנית ברירת מחדל. פעולה זו תכבה את התבנית הקיימת שלכם. תחילה, אתם תצטרכו להתחבר לאתר הוורדפרס שלכם דרך FTP client או מנהל הקבצים ב-cPanel. כשזה בוצע, גשו ל-/wp-content/themes/ folder.

חשוב! 

הקפידו לאתר את תבנית הוורדפרס הנוכחית שלכם, והורידו אותה אל המחשב כגיבוי. אחרי שהורדתם את התבנית ודאגתם לגיבוי, אתם יכולים למחוק אותה מהאתר שלכם. אם אתם עובדים עם אחת מתבניות ברירת המחדל, כמו למשל תבנית Twenty Seventeen או Twenty Sixteen, הן יופעלו בצורה אוטומטית. אם אין לכם את אחת מתבניות ברירת המחדל שמותקנות, תצטרכו להוריד תבנית ברירת מחדל לאתר שלכם.

פתרון בעיות 

אם שתי האופציות שהצענו עד עתה לא פתרו את ה-error 503, אתם יכולים:

  • לפנות לחברת האחסון שלכם – יש סיכוי שהם יוכלו לאתר את הגורם לתקלה ולעזור לכם לפתור אותה.
  • כמוצא אחרון, אתם יכולים להתקין את וורדפרס שוב ולעבוד עם גרסה חדשה ונקייה.

שגיאה 503 היא בהחלט מציקה – אנחנו מקווים שהצלחנו לסייע לכם בפתרון הבעיה. שיהיה בהצלחה!

עוד דברים שכתבנו!