אתר רספונסיבי או מותאם למובייל

זה לא סוד, היום כולם יודעים שעיקר הגולשים באתרי אינטרנט גולשים דרך סמארטפונים וטאבלטים, אך ורק כדי לוודא שכולם באותו קו החלטתי לעשות מאמר המסכם את הנושא וכך כאשר תבנו את אתר האינטרנט הבא שלכם תהיו מעודכנים על חשיבותו של אתר אינטרנט מותאם למובייל ותדעו מה אתם צריכים לבקש מהמעצב (אתר מותאם למובייל נעשה על ידי המעצב לא המפתח).

חיפשתם בגוגל מוצר או שירות שאתם צריכים, גוגל מצא לכם רשימה ונכנסתם לקישור עם הכותרת הכי מושכת ופירוט שמסביר בדיוק מה שאתם מחפשים, הדף נטען והעמוד לא מותאם למובייל אבל מצד שני אתם רואים מולכם בדיוק את מה שאתם מחפשים עומד מולכם ומחכה שתלחצו עליו, אתם לוחצים על הקישור למוצר, אבל… ללא הצלחה, פספסתם, לא נורא, נחזור אחורה, נעשה זום ונלחץ שוב, לא מתיש???

אתר אינטרנט מותאם לניידים

*ימין: אתר אינטרנט לא למיועד לפלאפון, חוויית משתמש נמוכה מאוד.

*שמאל: אתר אינטרנט מותאם לניידים, נקי ומובן, כמעט כמו לגלוש מאפליקציה.

לא כולם אבל חלק גדול מאותם גולשים יחזרו לגוגל לחפש אתר אינטרנט אחר, ורק אם באמת לא ימצאו משהו אחר הם יחזרו מאוכזבים לאותו אתר ובסבלנות רבה ימשיכו את החיפוש או הרכישה של אותו מוצר / שירות.

תוצאות בגוגל מותאמות למכשירים ניידים
תוצאות גוגל לא מותאמות למכשירים ניידים

אז מה בעצם ההבדל בין אתר רספונסיבי לאתר מותאם למובייל?

אתר אינטרנט רספונסיבי ואתר מותאם למובייל הם שני סוגי אתרים שונים לחלוטין, אני יסביר לכם כל סוג אתר בנפרד.

אתר אינטרנט מותאם למובייל

בנוסף לאתר אינטרנט הרגיל המיועד למחשבים, בונים (יותר נכון מעצבים) אתר אינטרנט נוסף שמותאם אך ורק למובייל.

לדוגמה: פייסבוק

האתר הרגיל של פייסבוק הוא http://www.facebook.com 

האתר המותאם למובייל של פייסבוק הוא http://m.facebook.com 

(אם תלחצו על הלינק גם אם בעזרת מחשב, תשימו לב שהאתר יהיה מותאם)

לרוב בבניית אתר מותאם למובייל הסאבדומיין (subDomain (לפני הדומיין)) יהיה m או mobile, ככה אתם יכולים לדעת שהאתר מותאם למובייל.

אתר אינטרנט רספונסיבי

אתר רספונסיבי הוא אתר אינטרנט אחד שמיועד לכל מחשב, טלפון, טאבלט ואפילו טלויזיות חכמות, במילים אחרות אם יש למכשיר גישה לאינטרנט אז האתר יציג את עצמו כאילו הוא ממש מיועד לאותו מכשיר, בקוד של אתר רספונסיבי ברוחב מוגדר דינאמי ולא סטטי.

תרגיל:

אם אתם עכשיו קוראים את המאמר הזה באמצעות מחשב או לפטופ תקטינו בהדרגה את רוחב הדפדפן ותראו איך האתר משנה את סדר התוכן לאט עם שינוי הרוחב המסך.

אתר רספונסיבי לא משנה את דומיין האתר במקרה של טעינה מהפלאפון או מהטאבלט מכיוון שזה אותו אתר פשוט התצוגה משתנה.

אז מה יותר כדאי אתר רספונסיבי או אתר מותאם?

קודם כל האתר מותאם לניידים כמו שאמרנו הוא אתר שונה לחלוטין כמו כן יעלה במחיר של אתר אינטרנט נוסף, לעומת אתר אינטרנט רספונסיבי שזה רק אתר אחד פשוט שמותאם לרוחב דינאמי.

כן אתר רספונסיבי יעלה טיפה יותר בגלל איכות הקידוד אבל יעלה הרבה פחות מ-2 אתרי אינטרנט. חלק יגידו שאתר אינטרנט מותאם יופיע בגוגל כזכאי לניקוד גבוה יותר ויכול להועיל לקידום האתר, כבר לפני כמה חודשים חשבתי שזה קצת מוזר, הרי בעלי אתרים רספונסיבים לא יזכו לאותה נוכחות אם תמונה של תוצאות חיפוש של גוגל עם הדגשה על ה-"אתר מותאם לנייד".

האתר הוא לא בהכרח מותאם אלה רספונסיבי. כיום אני יודע שצדקתי, גוגל הורידו את ההתראה של "אתר אינטרנט לפלאפון" מתוצאות החיפוש, אבל אני בטוח שיש להם איזה שהיא דרך לראות אם האתר רספונסיבי או נטול גישה מניידים.

אתר אינטרנט מותאם יהיה הרבה יותר קל להתאים את האלמנטים בדיוק לפי צורה של אותו מכשיר, במקרא של פייסבוק ועוד אתרים ופלטפורמות ברמה כל כך גבוהה עם פריסה ממש רחבה הם יעדיפו ליצור אתר אינטרנט מותאם לכל מכשיר בנפרד, הסיבה היא שהם מעסיקים מתכנתים ומעצבים על בסיס יום יומי שנועדו לעשות רק את זה, הסכומים שיוצאים לטובת זה הם אסטרונומים ולא כדאיים לשום עסק אחר חוץ מאותם אתרים ו/או פלטפורמות.

לדעתי הכי כדאי ב-90% מהמקרים לבנות אתר רספונסיבי לעסק ובמידה והאינטרנט נהיה ההכנסה העיקרית של אותו עסק רק אז רצוי לשנות את האתר לאתרים מותאמים בהדרגה.

עוד דברים שכתבנו!